8 Haziran 2018 Cuma

Bloggerda JavaScript Kodları Nereye Eklenir ?

 Blogunuza bir eklenti ekliyeceğiniz zaman "... JavaScript kodunu ekleyin ardından ..." gibi bir ifade ile karşılaşmışsınızdır. Peki bu JavaScript nedir? , nereye eklenir? ve nasıl eklenir? Bu yazımda bu soruların hepsinin cevabını detaylı bir şekilde vereceğim.Nedir Bu JavaScript ?


 Yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan bir betik dilidir. JavaScript ile yazılan istemci tarafı betikler sayesinde tarayıcının kullanıcıyla etkileşimde bulunması, tarayıcının kontrol edilmesi, asenkron bir şekilde sunucu ile iletişime geçilmesi ve web sayfası içeriğinin değiştirilmesi gibi işlevler sağlanır. JavaScript, Node.js gibi platformlar sayesinde sunucu tarafında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlk olarak bir Netscape çalışanı olan Brendan Eich tarafından geliştirilen ve 1997 yılından beri bir ECMA standardı olan JavaScript, günümüzde Mozilla Vakfı öncülüğünde özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmekte ve bakımı yapılmaktadır. (Kaynak: https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/web-programlama/egitim/301-javascript/javascript-nedir)

JavaScript Nasıl Eklenir ?


 Blogger için konuşmak gerekirse JavaScript kodaları aşağıdaki biçimde hazırlanarak eklenebilir.JavaScript Nereye Eklenir ?


 Bloggerda JavaScript ve HTML kodaları body açılış ve body kapanış etiketleri arasında yer almaktadır. İsterseniz kodu Yerleşim→Gadged Ekle→HTML/JavaScript yolunu izleyerek ekleyebilir yada isterseniz Tema→Html'yi Düzenle yolunu izleyerek kodlar içerisine her hangi bir yere bir kere tıklayıp Ctrl+F yardımı ile </body>  kodunu aratıp koddan hemen önce ekleyebilirsiniz.

Denemelik
EmojilerEmojiler